Ana Sayfa Nepal Kathmandu Pokhara Chitwan Trekking Manastırlar İletişim

 • Nepal
 • Nepal'in Tarihi
 • Din
 • Coğrafi Yapısı ve Bölgeleri
 • Ekonomisi
 • Alt ve Üst Yapı
 • Yaşam Tarzı ve Kültür
 • Ulaşım

 • Nepal   Nepalliler’in Yaşam Tarzı ve Kültürü

           Nepalliler her sabah gündoğumundan önce kalkıp tapınaklara doğru giderler. Hindular da  Budistler de yakındaki tapınak Hinduymuş ya da Budistmiş diye ayırmadan o tapınağa gidip sunaklarını Tanrılara sunarlar. Sağlık, huzur, mutluluk için dua ederler. Ardından eve dönüp çoğunlukla mercimekten oluşan çorbalarını ve çapati dedikleri ekmeklerini yiyerek kahvaltı ederler. Evde mercimek yoksa çorba mantardan, pirinçten, soğandan, lahanadan da olabilir. Çapati ekmeğini, genellikle su ve unu karıştırarak bir el büyüklüğünde hamuru açıp o hamuru saçta pişirerek yaparlar. Ardından çalışanlar işe yollanırlar. Öğle vakti evin maddi durmuna göre değişen “Daal, Bhaat ve Tarkaari” dedikleri geleneksel yemeklerini yerler. Yanında da tabii ki çapatilerini. Daal; baharatlı ve acılı mercimek çorbasıdır. Bhaat, haşlanmış pirinçtir. Çorbayı genellikle pirincin üzerine dökerek yerler. Tarkaari ise köri soslu, acılı kavrulmuş patates yemeğidir. Akşamları da genellikle bu yemeği yerler. Tibetli Nepalliler de bazen momo adında bir tür hamur işini yerler. Avuç içi kadar hamurun içine sebze, kıyma ya da peynir koyarak kapatırlar. Ardından ya buharda haşlarlar ya da yağda kızartırlar. Bu tarz hamur işleriyle Nepalliler’in mutfağı zenginleşir. Nepal, bitki çaylarında çok zengin bir ülkedir. Siyah çaylarını da sütle karıştırarak içerler.

              Turistler için ise merkezi yerlerde dünya mutfağını sunar, Nepalliler. İtalyan mutfağından, Meksika mutfağına, oradan da Ortadoğu mutfağına doğru çeşitler gider. Sabahları da Alman fırınından değişik poğçalar, sandviçler, omletler, kahveler çıkar.

              Nepalliler müziklerinde genellikle vurmalı çalgılarını kullanırlar. Bazı yörelerin insanları da saarangi dedikleri üç telli kemana benzer bir çalgıyı da kullanırlar. Flütte onların geleneksel müziklerini çalmak için kullandıkları bir diğer çalgıdır. Bu çalgıları kendi elleriyle yapıp turistik yerlerde de satarlar.

              Nepallier’in yeni yılı Nisan ayının ortasında başlar ve 12 aydır. Cumartesi de tatil günleridir.

              Kadınların sadece %26’sının, erkeklerin de %62’sinin okuma-yazma bildiği Nepal’de her inanışın ve her ırkın okulları vardır. Bu okullar farklı zamanlarda tatile girip farklı tür eğitimler verirler. Nepal’deki ırk sayısı 60 civarındadır. Bu ırkların konuştuğu yerel diller ise 70’i geçmektedir. Bu kadar karışımın olduğu Nepal; tüm ırkların bir bütünlük çatısı altında birleştiği, Hindularla Budistler’in yan yana aynı tapınakta ibadet ettikleri, kavgaların hiç yaşanmadığı, insanların Namaste diyerek gönülden herkese gülümsedikleri bir ülkedir. Kapitalist düzenin yoksunluğuyla rekabetin, hırsın, çatışmanın olmadığı Nepal yüksek saf enerjisiyle huzur, dinginlik, sakinlik, barış arayan herkese o tarihi güçlü kapılarını sonuna kadar açmaktadır.


   Gönderen: 
  Aysel Öz
  04-08-2015
   Mesaj: 
  Merhaba, bu sayfada bulunma sebebim Nepalli misarim.Kendisi Amerikan vatandaşı Nepalden gelip İstanbul üzerinden Washingtona gidecekken Green Cardını kaybediyor ve uçağına binemiyor.2 gün Havaalanında kaldıktan sonra Amerikada yaşayan yeğenim beni haberdar ediyor ve macera başlıyor.Şu an Konsolosluk ile ilgili işlemlerini tamamlamasında yardımcı oluyoruz bu gün 3.gün.Çok hoş saygılı çalışkan bir kızcağız 27 yaşında 2 çocuğu var Nepalde, kocası da Amerikada o da Nepalli.Gerçekten de çok sakin ve huzur dolu bir insan.Doğduğu topraklardan kaynaklanan bir durum diye düşünüyorum.Bu kadar karışık bir toplumda nasıl bu kadar hoşgörülü ve dingin kalabilmişler anlamakta biraz zorlandım açıkçası.Hele ki ülkemizin içinde bulunduğu durumu göz önüne alırsak.Dün akşam karpuz istedi aldık karpuzu tuzlayarak yedi şoka girdim.Tabi ona da bizim yemek kültürümüz tuhaf gelmiştir.Kısaca kendisini tanımak bize tecrübe kazandırdı.MyloveNepal'i işte bu şekilde buldum, emeğinize sağlık saygılar.. Aysel ÖZ

   Gönderen: 
  Metin SINMAZ
  22-06-2012
   Mesaj: 
  Uçuş korkum var :( Olmasa bende gitmek isterdim. Gidemiyorsam eğer Nepal bana gelsin... düşlerimde... Düş eşimle birlikte.... Allah herkese düş eşiyle gitmek nasip etsin.

   Gönderen: 
  Hasan Sezer
  26-03-2012
   Mesaj: 
  Nepal hakkında kapsamlı bir site yapmışsınız.Verilen bilgiler çok güzel ama fotoğraflara hayran kaldım.

   Gönderen: 
  Ahsen Çokgör
  26-03-2012
   Mesaj: 
  Hayalim olan topraklar..Resimlerle bezeli çok güzel fotoğraflar, görmüş kadar oldum.Teşekkürler MyLove Nepal sayfası hazırlayanlarına...

   Gönderen: 
  Nihal Cebenay
  26-03-2012
   Mesaj: 
  çok güzel bi site olmuş emeğine sağlık....

   Gönderen: 
  Osman Bülent DEMİRAĞ
  27-01-2012
   Mesaj: 
  Güzel anlatım,güzel ftg.lar

  4 defa gitmeme rağmen zamanım olursa tekrar giderim.

   Gönderen: 
  Müjgan Dursun
  07-01-2012
   Mesaj: 
  Çok güzel bir site olmuş ellerine sağlı gülcancım ,resimlerde şahane :)...inşallah bizede nasip olur Nepale gitmek ;)

   Gönderen: 
  Aşkın Vezir
  05-01-2012
   Mesaj: 
  Tebrikler..

  Çok güzel bir çalışma olmuş..Başarılar diliyorum.

   Gönderen: 
  Firdevs Tokalak
  05-01-2012
   Mesaj: 
  Nepal benim dusum. Ve dusesimle bu yil gidecegim insallah. :-)

  1
  Copyright © 2011 Designed by Polaris Dizayn   Hit Counter by Digits
  Haberler Haberler