Nepal

Nepal

Nepal Kuzeyinde Çin, Güney, Batı ve Doğusu Hindistan'la çevrilidir. Aynı zamanda kuzeyinde yüksek zirveleri ile sanki Tanrıların evi olan Himalaya’larla kuşatılmıştır. Himalaya dağ silsilesinde sekiz tane 8000 metreyi aşan yüksek dağlar vardır. Sufizmde cenneti temsil eden 8 rakamıyla Nepal epey bi haşır neşirdir. Sekiz dağ serisinden biri de dünyaca ünlü Everest dağıdır.

Nepal’in güneyi ise Terrai bölgesinin ormanlarıyla kaplıdır

Dünya üzerinde kapladığı alan 147.000 km kareyle Türkiye’nin beşte biridir. Nüfusu da 30 milyona yaklaşarak dünyanın en kalabalık 41. ülkesidir. Üç yanının Hindistan'la çevrili olmasından ve tarihteki ilişkilerden dolayı halkın %80’ninden fazlası Hinduizme inanmaktadır. %10’nu ise Budizm inancını benimsemiştir, %4’de müslümandır. Çok küçük oranlarda diğer dinlere inananlar da yaşamaktadır. Bu dinlere inanan Nepal halkını yine ağırlıklı Hindistan’dan gelen ırklar oluştururur; Gürkalar ve Bhutialar. Yalnız çok eski zamanlardan beri Kathmandu bölgesinde yaşayan Nevalar’da yine ağırlıklı Nepal halkını oluştururlar. Nepal halkının kullandığı diller de Nepali, Sanskiritçe, Moğolcayla beraber yerel dillerdir. Nepal'de 40’dan fazla dil konuşulmaktadır. Resmi dil Nepalidir. Nepali: Hint-Avrupa Dil Ailesi’nden olup Hint-Aryan dilidir.

Karışık 90’lardan sonra Nepal, Cumhuriyet ile yönetilmeyi seçmiştir. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal’de bir milletvekili ayda 200 dolar kazanırken, kişi başına düşen gelir de ancak 250 dolar olmaktadır.

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.