Patan Hakkında

Patan (Lalitpur)

Kathmandu Vadisi’nin güneybatısında yer alır. 16 kilometrekare yüzölçümünde 162.991 kişi yaşar. Zengin kültürel mirasında ağırlıklı Budist eserler vardır.

Tanrı Rato Machhindranath zamanında yaşadığı şehir olan Patan Budizm Darma-Çakra felsefesinin doğruluğun çarkı sistemine göre inşa edilmiştir. Bu sisteme göre Patan şehrinin dört köşesinde ve bir tane de merkezinde tarihi tapınaklar inşa edilmiştir. Adları Ashoka Stupaları’dır. Efsanevi Hint İmparatoru Ashoka M.Ö. 250 yılında inşa ettirmiştir. Şekilleri ve ölçüleriyle nefes kesicidirler. Şehirde bu tapınakların dışında çeşitli şekillerde ve boylarda 1200 adet tapınak daha vardır.

Mallalar tarafından yapılan Hindu tapınaklarının olduğu Patan Durbar Meydanı, Altın Tapınak olarak da adlandırılan Budist tapınağı Hiranya Varna Mahaa Vihar, diğer bir budist tapınağı Rudra Varna Mahavihar ve Bangalamukhi Hindu Tapınağı görülmesi gereken eserlerdir.

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.