Bir Nepal Hikayesi

İki arkadaşım, Nepal'e gitmeye karar vermişler, hazırlıklara başlamışlardı. Uzun bir yolculuk olacaktı onlarınki. İki ay kalmayı planlıyorlardı. Benim ise iki ay vaktim yoktu. Ben de Mısır'a gitmeyi planlamıştım ancak Mısır'da iç savaş çıkınca bu planımdan vazgeçtim. Mısır konusunda kararlı olduğum için planım suya düşünce birden bire nereye gideceğim konusunda kararsız kaldım. Arkadaşlarımla Nepal'e gidebilirdim ama onlar iki ay planlıyordu, zamanlama uyuşmuyordu. Muammalı bir hazırlık içerisindeydiler ve çok kararlı görünüyorlardı. Onların bu heyecanı ve kararlılığı beni de sardı. Öylesine yarım ağızla, seyahatinizin ortasında ben de size katılsam nasıl olur dedim. Onlar da süper olur deyince, kesin değil ama bunu ciddi ciddi düşünücem dedim. Sonrasında sanki ben de gelecekmişim gibi konuşmaya başladık seyahat hakkında. Kararımı çoktan vermiş olduğumu farkettim. Ben de hazırlıklara başladım.

Hepimizin içi heyecan doluydu. Maceraya atılıyorduk bilmediğimiz diyarlara. Bir tur ile gitmeyecektik. Biletlerimizi alıp hiç bir program yapmadan, hiç bir programa tabi olmadan gidecektik ve rüzgar bizi nereye götürürse orada olacağız dedik. Dilediğimiz yerde dilediğimiz kadar kalma şansımız da vardı bu şekilde. Ama öncesinde görülmesi gereken yerleri internette iyice araştırdık, aklımızın bir köşesine yazdık.

Nepal maceramız hayal ettiğimizden bile muhteşem geçti. Zaman zaman ayrı, zaman zaman bir şehirde buluşarak tam bir özgürlük içerisinde Nepal'i gezdik. Nepal biz de hiç beklenmedik bir etki yarattı. Oradayken tanıştığımız insanlar bize, buraya gelen tekrar gelir, sonra tekrar gelir, sonra tekrar gelir ve bu asla son bulmaz dediklerinde pek inanmamıştık. Ama doğruymuş. Özellikle Nepal'den döndükten sonra, Nepal'in kalbimize nasıl işlediğini daha iyi anladık. Sadece turistik amaçla gitmiş olmamıza rağmen, bu yolculuk içsel bir yolculuğa dönüştü kendiliğinden. Gittiğimiz her yer, aldığımız her nefes ince ince ruhumuza işledi. Ve İstanbul'a döndüğümüzde, birden bire kendimizi evimizi özler bulduk. Bu hepimize birden oldu sadece bana ya da arkadaşlarıma değil. Nepal'den birisi fotoğraf yolladığında ya da oraya gittiğini öğrendiğimiz kişilerle karşılaştığımızda yuvadan haber almış gibi oluyorduk. Nepal'in 70'li yıllarda kalan o saflığıyla güler yüzlü ve sıcak insanları bizi kopmaz bağlarla bağladılar kendilerine. Ne vakit bir araya gelsek her konuşmamızda Nepal'den başka bir şey konuşamaz olmuştuk. Aramızda bir Nepal kardeşliği doğmuştu. Ve yeniden oralara gitmek için can atıyorduk.

Yine gideceğiz. Nepal'li dostlarımızın da dediği gibi tekrar tekrar gideceğiz. Eğer sizler de facebook grubumuza katılmak isterseniz kapımız açık. Siz de ruhsal yolculuğumuza katılarak Nepal kardeşliğimizi büyütebilirsiniz. Ayrıca Nepal'e giden ve seven arkadaşların paylaşımlarını bekliyoruz. Facebook sayfamızda fotoğraflarını ve Nepal anılarını bizlerle paylaşabilirler.

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.