Festivaller

Nepal'deki festivaller

2018-29 Haziran: Pirinç Plantasyon Günü
Ropain festivali olarak da bilinen Pirinç Plantasyon Günü, yeni fidelerin ekilmesi amacıyla tüm bölgelerden çiftçiler tarafından Ashad ayında kutlanmaktadır.

2018-16 Ağustos: Nag Panchami
Sharwan'ın Ay ayının aydınlık yarısının beşinci gününde, yılanlara ve yılanlara tapma, Naag Panchami Hindu taraftarlarının yaşadığı her yerde; Nepal, Hindistan ve diğer ülkelerde Hindular tarafından kutlanıyor.

2018-22 Ağustos: Kurban Bayramı
Kurban Bayramı, Müslümanların ikinci büyük festivalidir. Bu festivalde Müslümanlar cemaatle namaz kılarlar ve Yüce Allah adına hayvanları kurban ederler.

2018-26 Ağustos: Janai Purnima (Raksha Bandhan)
Hindular tarafından dünyanın her yerinde kutlanan Janai Purnima, bu festivalin saflık ve güvenlik bağlarını gözlemlediği için Rakshya Bandhan olarak da adlandırılıyor. Janai Purnima bir Kutsal iplik Festivalidir, Janai Kutsal İplik anlamına gelir ve Purnima Dolunay Günü anlamına gelir. Böylelikle, Shrawa'nın dolunay gününde kutlanan bir festivaldir.

2018-27 Ağustos: Gai Jatra
Nepal'deki en popüler festivallerden biri olan Gai Jatra, Newar topluluğu tarafından Katmandu vadisinde kutlanmaktadır. Aile üyelerinin ölümünden üzüntüyü azaltmak kutlanıyor.

2018-2 Eylül: Shree Krishna Janmashtami
Shree Krishna Janmashtami, Lord Vishnu'nun sekizinci avatarı Lord Shree Krishna'nın doğumu vesilesiyle kutlanan bir festival olarak bilinir. Hindular, oruç tutan, şarkı söyleyen, birlikte dua eden, çeşitli mutfakları hazırlayan ve paylaşan ve Deity Krishna veya Vishnu tapınaklarını ziyaret ederek Janmashtami'yi kutlar.

2018-3 Eylül: Gaura Parva
Gaura Parva esas olarak Hindu kadınları tarafından kutlanır, tanrıça Gauri'ye kocalarının sağlığı ve uzun ömürleri için ibadet eder. İbadetten sonra, oruç tutan bütün kadınlar evlerine dönerler ve kocalarına uzun bir hayat vermeleri beklenen Biruda'yla kehanetlerini kutsarlar.

2018-9 Eylül: Babalar Günü
Hindu dininde insanlar, babalarını koruyucusu ve kurtarıcısı olduğu gibi Tanrı olarak görüyorlar. Bu vesileyle, kızları ona karşı sevgisini ve saygısını göstermek için lezzetli yiyecekler, kıyafetler ve diğer babanın en sevdiği şeyleri alırlar.

2018-12 Eylül: Teej
Teej, Nepalli kadınların kutladıkları bir oruç festivali, kocalarının uzun ömürleri için dua etmelerinin yanı sıra, bu hayata ve gelecekteki tüm yaşamlarında aralarında birbirlerinden ayrılana kadar güçlü bağlar kurmak amacıyla kutlanır. Genellikle Hari Talika Teej olarak bilinir.

2018-24 Eylül: Indra Jatra
Indra Jatra, Kathmandu vadisinin Newari toplumu tarafından kutlanan en büyük dini sokak festivalidir. En heyecanlı ve saygın festivallerden biri olan Indra Jatra, Basantapur Durbar Meydanı'nda çamdan yapılmış ahşap direklerin montajıyla başlıyor.

2018-10 Ekim: Ghatasthapana
Ghatasthapana Vijaya Dashami'nin ilk günüdür. Tam anlamıyla, "Ghata”, kil kap, tencere ve “Sthapana” yerleştirme anlamına gelir ve bu nedenle Ghatasthapana, bir tencerenin yerleştirilmesi anlamına gelir. Bu kabın içine tahıl tohumları yerleştirilir, çeşitli kokular eklenir, ortasına hindistan cevizi konur. Törende Tanrıça Durga'yı sembolize eden dua (Puja) odasına Kalash'ı (bu kabı) yerleştirirler.

2018-16 Ekim: Fulpati
Fulpati, Dashain festivalinin yedinci günüdür. Fulpati, çiçek, yaprak ve bitki anlamına gelir. Bu günde insanlar kutlama için evin dua odasında dokuz çeşit çiçek getiriyor.

2018-17 Ekim: Maha Ashtami
Vijaya Dashami'nin sekizinci gününe Maha Ashtami denir. Durga Bhawani ve Tanrıça Kali (farklı isimler ve enkarnasyonlar) tanrıçaya hayvanları feda eden yüksek bir özveri ile tapınırlar.

2018-18 Ekim: Maha Navami
Maha Navami, Navratri festivalinin dokuzuncu günüdür ve Navratri'nin sonu olan Vijaya Dashami'den önceki son ibadet günüdür. Bu gün, Tanrıça Durga, ülkenin farklı bölgelerinde farklı biçimlerde tapınır.

2018-19 Ekim: Vijaya Dashami
Nepal'in en büyük kültürel ve dini festivali olan Vijaya Dashami, ay takvimine göre Ashwin ayında ülke çapında kutlanır.

2018-7 Kasım: Laxmi Puja
Laxmi Puja, Tihar'ın üçüncü gününde Hindular tarafından kutlanan dini bir festivaldir. Ayrıca Depawali'nin ana bayram günü sayılır. Bu gün insanlar, servet, lüks ve refah tanrıçası Laxmi'ye ibadet ediyorlar.

2018-8 Kasım: Govardhan Puja
Govardhan Puja, köylüleri Lord Indra'nın gazabından kurtarmış olan Lord Krishna'ya saygı duymak için kutlanan bir Hindu festivalidir. Diwali'nin dördüncü gününde kutlanan Annakut / Annakoot olarak da bilinir.

2018-9 Kasım: BhaiTika
Bhaitika, Tihar'ın son ve en önemli günü. Bu gün, kız kardeşler Tika'yı kardeşlerinin alnına koydular (dolayısıyla, “Bhai Tika” adını verdiler) ve sağladıkları koruma için onlara teşekkür ediyoruz. Renkli Tika, yedi renkten oluşur ve Nepali'de "Saptarangi Tika" olarak adlandırılır.

2018-13 Kasım: Chhath Puja
Chhathparva, Nepal ve Hindistan'ın Mithila bölgesinin yerlileri tarafından kutlanır. Güneşe Sanskritçe Surya denir, Chhatparva dünyada yaşam sürdürmek ve ona insanlık için sürekli kutsamalarını sağlamak için, ona ibadet için lord Surya teşekkür için kutlanır.

2018-22 Aralık: Udhauli Parva
Udhauli festivali Kiratlılar tarafından kutlanıyor. Kirat'ın kutsal kitabı, bir yılda Ubhauli ve Udhauli olan iki fazın bulunduğundan bahseder. Bu sezonda aşağıya doğru göçün kutlanması ‘Udhauli’ olarak adlandırılır ve mevsim boyunca yukarı doğru göçün kutlanması ‘Ubhauli’ olarak adlandırılır.

2018-22 Aralık: Yamari Purnima
Yamari Purnima, en popüler Newari festivallerinden biridir ve Aralık ayında dolunayda her yıl görülmektedir. Dolunay gününde, Katmandu Vadisi halkı pirinç hasadı için gıda tanrıçası Annapurna'ya ibadet sunuyor. Yamari, (yeni hasattan elde edilen) undan elde edilen ve un gibi kahverengi şeker kamışı ve susam çekirdeği ile doldurulmuş pirinç unu (yeni hasattan) hamurudur.

2018-30 Aralık: Tamu Losar
Tamu, Nepal'in Gurung topluluğunun bir başka adıdır ve Losar, yeni yıl anlamına gelir. Bu nedenle, Gurung’un Yeni Yılı kutlamalarıdır. Tamu Losar, Tamu Sambat veya Gurung Takvim Yılı'nın başlangıcını işaret ediyor.

2019-15 Ocak: Maghe Sankranti
Maghi olarak da bilinen Maghe Sankranti, Magh'ın ilk gününde kutlanır. Nepal halkı bunu, Magh'ın uğurlu ayının başlangıcı olarak kutlar. Maghe Sankranti'nin kış mevsimi ile sona eren yeni kutsal mevsimlere başladığına inanılmaktadır. Maghi Nepal Tharu Topluluğunun Yeni Yılı.

2019-5 Şubat: SonamLhosar
Nepal'de farklı türlerde kültürel festivaller kutlanmaktadır. Lhosar bunlardan biridir ve aynı zamanda Sherpa, Tamang, Gurung, Dura, Lepcha ve Bhote topluluklarının Yeni Yılıdır. ‘Lho’ yıl veya yaş ve ‘Sar’ yeni veya taze anlamına gelir. Lhosar, manastırları ve stupaları ziyaret ederek kutlanır; burada, kötü ruhları uzaklaştırmak için maske dansı ile özel ritüeller yapılır.

2019-5 Mart: Mahashivaratri
“Lord Shiva'nın Büyük Gecesi” anlamına gelen Mahaşivaratri, Tanrı Shiva'nın onuruna her yıl kutlanan bir Hindu festivalidir. Shiva'yı hatırlayarak ve dualar söyleyerek, oruç tutmayı, Yoga yapmayı ve kendini sınırlama, dürüstlük, başkalarına zarar verme, affetme ve Shiva'nın keşfi gibi ahlak ve erdemler üzerinde meditasyon yaparak kutlanır

2019-20 Mart: Holi
"Color Festivali" olarak da bilinen Holi, Hint kıtasının her yerinde ve aynı zamanda büyük Hintli insanlarda kutlanan bir bahar festivalidir. Holi, renklerle, su tabancalarıyla ve su dolu balonlarla kutlanır.

2019-4 Nisan: Ghode Jatra
Ghode Jatra, her sene Katmandu'daki Tudikhel'de düzenlenen At Geçidi anlamına geliyor. Bu geçit töreni Nepal Ordusu ve Polisi tarafından organize ediliyor ve gerçekleştiriliyor. Bu durum Mart ayı ortası veya İngilizce Takvim ayının Nisan ayı başlarında düşüyor.

2019-14 Nisan: Ram Navami
Ram Navami, Lord Ram'ın doğumunu kutlayan bir bahar Hindu festivalidir. Nepal halkı tarafından sevgiyle kutlanır, yakınlardaki Lord Ram tapınağını çiçekler ve diğer olanaklarla ziyaret eder. Hindular için Lord Ram "İdeal Adam" ı sembolize eder. Ravan'a karşı zaferi, korkunç durumlarda bile kötülüğün iyiliğinin tezahürü olarak görülür.

2019-18 Mayıs: Bhuddha Jayanti
Buddha Jayanti, Nepal'in Hindu ve Budistleri için özel bir gün. Bu gün insanlar Lord Buddha'nın hayatını kutlar; Doğum, Aydınlanma ve Mahaparinirvana (Ölüm).

2019-5 Haziran: Ramazan Bayramı
Ramazan Bayramı, Müslümanların kutsal oruç ayı olan (sawm) Müslümanları tarafından kutlanan önemli bir dini bayramdır.

 

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.