Pokhara Hakkında

Batı Bölgesi (Pashchimachal)

Batı Bölgesi’nin görülmeye değer şehri Pokhara’dır. Bölgede bulunan Everest Dağı da dünyanın en yüksek dağı olmasıyla diğer bir görülmeye değer noktasıdır. Budha’nın Siddhartha Gautama olarak dünyaya geldiği Lumbini şehri de bu bölgededir.

 

Pokhara

Pokhara Vadisi’nin kuzeyinde kalır bu inanılmaz şehir. Aynı zamanda Seti Nehri’nin oluşturduğu kusursuz kanyonların olduğu Seti Gandaki Vadisi’ne de topraklarını uzatır ve Phewa Gölü’nün de etrafında dolaşır. Bu geniş topraklarıyla Pokhara ülkenin ikinci büyük şehridir.

Annapurna Sıradağlarına sadece 30 km uzak olmasıyla dağların görkemli manzaralarını da ziyaretçilerine sunar. 8000 metrenin üzerindeki dağlar; Dhaulagiri, Annapurna, Manaslu ve 7000 metrelik Machapuchare, tüm ihtişamlarıyla gözünüzün önündedir.

Uzun süre Çin ve Hindistan arasındaki ticaret yolunun üzerinde olan Pokhara’yı, 1768 yılında Nepal topraklarına katan Prithvi Narayan Şah’tır, ki Nepal üzerindeki tüm prenslikleri alıp tek bi krallık altında toplayan Şah’tır. Ardından Hindistan, Kathmandu, Tibet, Çin arasında çok önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir Pokhara.

18. yüzyılda Bhaktapur’dan göç eden Nevalar, bu şehri ana ticaret merkezi haline getirmişlerdir ve Bindhyabasini Tapınağı’nı inşa etmişlerdir.

1950’de Çin’in Tibet’i istilasından dolayı Tibet’ten Nepal’e 1959 ve 1962 yıllarında 3.000.000 göç gerçekleşmiştir. Göç edenler, Nepal’de oluşturulan kamplarda kalmışlardır. Bu kamplardan dördü de Pokhara’da yapılmıştır. Bu kamplardaki göçmenler Pokhara’ya yerleşerek şehirde farkedilir düzeyde Tibet nüfusunu oluşturmuşlardır. İnşa ettikleri Budist manastırlarlarıyla, Tibet mimarisiyle şehrin kültürünü daha da zenginleştirmişlerdir.

Bu zenginliğe rağmen, 1960 yılının sonuna kadar şehre ulaşım sadece yürüyerek ya da hayvanlarla yapılıyordu, araç yolu yoktu. Ulaşılmazlığıyla şehir mistik bir havada kalmıştır. 1968’de yapılan ilk araç yoluyla şehir büyük oranda turist çekmeye başlamıştır ve kısa sürede turistik bir yer olmuştur.

Çevresine kurulduğu Phewa Gölü, Nepal’in ikinci büyük gölüdür. Nehiri kullanabilen sadece rengarenk boyalı teknelerdir. Gün içersinde renkli teknelerin görüntüsü, Himalaya Sıradağlarının göle yansıyan görüntüleri sizi başka tür gerçekliğe götürebilir. Gölün kenarına kurulmuş restoranlar, cafeler modern Avrupa kalitesiyle keyifli zamanlar yaşatır ziyaretçilerine. Gölün etrafındaki turistik otellerde kalınabilir, mağazalardan da Neva ve Tibet tarzı ürünlerle alışveriş yapılabilir.

Pokhara’daki en önemli Budist tapınağı gölün tam ortasına inşa edilmiş Barahi Tapınağı’dır. Buda Shakti’nin dişil gücüyle inşa edildiğine inanılan tapınağa sadece renkli teknelerden biri kiralanarak ulaşılabilir.

Phewa Gölü’nün kuzeyinde bir tepenin üstünde ihtişamlı kocaman bir stupa vardır. Rengarenk teknelerle tepenin kıyısına ulaşılabilir. Oradan da stupaya kadar trekking yapılarak ulaşılır. Eğer günbatımında stupadaysanız Himalaya Sıradağlarının tepelerinin ve Pokhara şehrinin oluşturduğu manzarayı izleyerek kendinizi bi anda cennete taşıyabilirsiniz.

Bir diğer adıyla Cehennem Şelalesi olan Devi’nin Şelalesi Pokhara Havaalanı’nın 2 km. güneybatısında yeralır. 500 metre uzunluğundaki şelalede görülmesi gereken yerlerden biridir.

Hindu Nevalar’ın inşa ettiği Bindbyabasini Tapınağı eski Pazar yerinin tam ortasında bulunmaktadır. Özellikle cumartesi günü görülmesi gerekir çünkü Hindular ibadetleriyle tapınağı bir festival alanına dönüştürmektedir.

Tüm bunlarla beraber Pokhara’yı ziyaret etmek için bir tane daha önemli sebep vardır; Annapurna Sıradağlarına trekking. 3 günden başlayarak 22 güne kadar süren trekking programları için her yıl binlerce turist Pokhara’ya gelmektedir. Araçla ulaşımı olmayan dağ köylerinde, devletin desteğiyle pansiyona dönüştürülmüş misafirperver köy evlerinde muhteşem manzaralar eşliğinde kalınmaktadır.

Pokhara zengin restorantlarıyla, Avrupai kahvaltı seçenekleriyle da ilgi çekicidir. Bazı restorantlar, yemek eşliğinde Nepal etnik gösteri şovu da düzenlemektedir. Pokhara’da 22.30’da her yer kapanmaktadır ve sizi gündoğumundaki muhteşem manzarayla cennete doğru taşımaktadır.





Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.